Kategoria: Nieruchomo¶ci / Us³ugi /
Dodane: 17/05/2023 23:01:30
2 tygodnie temu
Projektowana charakterystyka energetyczna budynku
Od 3 pa¼dziernika 2014 roku projektowane charakterystyki energetyczne wykonujemy zgodnie z najnowszym rozporz±dzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków (Dz. U. z dnia 2 lipca 2014, poz. 888).
Projektowana charakterystyka energetyczna jest integraln± czê¶ci± projektu budowlanego, w tym równie¿ projektu budynku jednorodzinnego.
Zgodnie z rozporz±dzeniem w sprawie zakresu projektu budowlanego, charakterystyka energetyczna budynku musi byæ opracowana zgodnie z metodologi± sporz±dzania ¶wiadectwa charakterystyki energetycznej.
Projektowana charakterystyka energetyczna powinna zawieraæ informacje na temat w³a¶ciwo¶ci cieplnych przegród oraz zastosowanych rozwi±zañ instalacyjnych.
Do ka¿dej projektowanej charakterystyki energetycznej budynku do³±czana jest analiza mo¿liwo¶ci racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energiê i ciep³o.
Zgodnie z aktualnie obowi±zuj±cymi Warunkami Technicznymi projektowany nowy budynek musi spe³niaæ wymagania zarówno w zakresie warto¶ci wska¼nika zapotrzebowania na nieodnawialn± energiê pierwotn± EP, jak równie¿ w zakresie izolacyjno¶ci przegród i wyposa¿enia technicznego oraz powierzchni okien.
W przypadku budynku przebudowywanego wystarczy spe³nienie warunków dotycz±cych izolacyjno¶ci przegród, wyposa¿enia technicznego oraz powierzchni okien.
Maksymalne warto¶ci wska¼nika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciep³ej wody u¿ytkowej oraz ch³odzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych tak¿e o¶wietlenia, bêd± stopniowo obni¿ane a¿ do roku 2021 (EPmax).
Zmniejszeniu ulegaæ bêd± tak¿e graniczne warto¶ci wspó³czynników przenikania ciep³a przegród nieprzezroczystych (Umax) oraz okien i drzwi (Umax).
Zaostrzanie wymagañ odno¶nie jako¶ci energetycznej budynków wynika z obowi±zku zapisanego w dyrektywnie EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), zobowi±zuj±cej Pañstwa Cz³onkowskie do zwiêkszenia liczby obiektów wznoszonych w standardzie niemal zeroenergetycznym. Zgodnie z definicj± zamieszczon± w dyrektywie, budynek o niemal zerowym zu¿yciu energii charakteryzuje siê wysokiej klasy charakterystyk± energetyczn±, za¶ niewielkie zapotrzebowanie na energiê takiego obiektu pokrywane jest w znacznym stopniu ze ¼róde³ odnawialnych.
Wszystkie nowe domy jednorodzinne wznoszone po 1 stycznia 2014 roku nie mog± zu¿ywaæ wiêcej ni¿ 120 kWh/mkw/rok energii pierwotnej. Od 2017 roku warto¶æ ta ulega obni¿eniu do 95 kWh/mkw/rok, a od roku 2011 - do 70 kWh/mkw/rok.
W celu wykazania, ¿e projektowany budynek sprosta tym wymaganiom konieczne jest opracowanie jego charakterystyki energetycznej.
Projektowana charakterystyka energetyczna wykonana zgodnie z wymogami NFO¦iGW jest niezbêdna w przypadku ubiegania siê o dotacjê w programie dop³at do kredytów na budowê domów energooszczêdnych (szczegó³y programu).
W celu zlecenia wykonania projektowanej charakterystyki energetycznej budynku zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami:
tel.: 605-920-522
Kontakt:
Cartex
Telefon:
605-920-522
Email:
Ods³on: 1285